Skip to content

11 Dunwald LaneHopewell, NJ 08525

Built 1998

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jul 8, 2019

Property Information

Block8
Lot13.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage3,654
Acreage3.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,200
50%
Improvement Value:$344,000
50%
Total Assessment$684,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,600+3.3%
2024$20,909-0.1%
2023$20,930+2.5%
2022$20,423+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft3,654DeedBook 6373, Page 838Recorded7/10/2019

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft3,654DeedBook 6201, Page 1408Recorded9/8/2014

Property Sale

Sale
$655,000
DeedBook 5199, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3215, Page 264