Skip to content

121 Hopewell Wertsvl RdHopewell, NJ 08525

Built 1914

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 20, 2015

Property Information

Block8
Lot15.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SAL 3OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,408
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,000
59%
Improvement Value:$224,400
41%
Total Assessment$547,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,281+3.3%
2024$16,729+1.0%
2023$16,555+2.5%
2022$16,155+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,408DeedBook 6219, Page 450Recorded5/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1914