Skip to content

142 Reservoir RdHopewell, NJ 08525

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2013

Property Information

Block8
Lot35.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage---
Acreage4.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$29,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$941+3.3%
2024$911-0.1%
2023$912+2.5%
2022$890+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 4219, Page 77

Property Sale

SaleMulti
$229,000
DeedBook 2694, Page 27

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 2559, Page 682