Skip to content

130 Reservoir Rd(Block 8 Lot 41.024)Hopewell, NJ 08525

Built 2013

Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block8
Lot41.024
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class10
DescriptionPOOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,100
3%
Improvement Value:$32,100
97%
Total Assessment$33,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,048+3.3%
2024$1,015-0.1%
2023$1,016+2.5%
2022$991+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2013