Skip to content

318 Hopewell Amwell Rd(Block 8 Lot 42.02)Hopewell, NJ 08525

Built 1750
Farm (Regular)

Last Sale Price
$3,200,000
Last Sale Date
Feb 7, 2023

Property Information

Block8
Lot42.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class19
Description2SF 2OB
Dwellings2
ZoningVRC
Sq Footage8,392
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
21%
Improvement Value:$1,203,500
79%
Total Assessment$1,523,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,097+3.3%
2024$46,558-0.1%
2023$46,604+2.5%
2022$45,476+2.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1750