Skip to content

108 Grand View AveHopewell, NJ 08525

Built 1902

Owner
---
Last Sale Price
$722,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block8
Lot44.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG 1UG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,339
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
59%
Improvement Value:$222,300
41%
Total Assessment$542,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,120+3.3%
2024$16,573-0.1%
2023$16,589+2.5%
2022$16,188+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$722,000
Sq Ft2,339DeedBook 6592, Page 1453Recorded6/5/2025

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 3094, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1902