Skip to content

10 The Kings PathHopewell, NJ 08525

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2012

Property Information

Block8
Lot62.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class19
Description2SF 2UG POOL BN
Dwellings2
ZoningVRC
Sq Footage8,896
Acreage18.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,300
40%
Improvement Value:$717,200
60%
Total Assessment$1,187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,489+3.3%
2024$36,290+3.2%
2023$35,179+2.5%
2022$34,328+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950