Skip to content

334 Hopewell Amwell RdHopewell, NJ 08525

Built 1993

Last Sale Price
$557,500
Last Sale Date
Jul 17, 2018

Property Information

Block8
Lot62.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,304
Acreage2.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,700
59%
Improvement Value:$248,700
41%
Total Assessment$606,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,144+6.1%
2024$18,037+3.8%
2023$17,375-9.5%
2022$19,194+2.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$557,500

From:

To:

Sq Ft3,304DeedBook 6337, Page 359Recorded8/13/2018

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft3,304DeedBook 6219, Page 943Recorded5/29/2015

Property Sale

Sale
$712,500
DeedBook 4906, Page 109

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 3011, Page 148

Property Sale

Sale
$355,050
DeedBook 2654, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2613, Page 762