Skip to content

2 The Kings PathHopewell, NJ 08525

Built 1992

Last Sale Price
$357,725
Last Sale Date
Jun 22, 1992

Property Information

Block8
Lot62.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,220
Acreage2.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,400
50%
Improvement Value:$348,400
50%
Total Assessment$693,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,903+5.6%
2024$20,735+2.8%
2023$20,165+2.5%
2022$19,677+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$357,725
DeedBook 2607, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 2573, Page 827