Skip to content

1637 Reed RdPennington, NJ 08534

Built 1950

Last Sale Price
$277,500
Last Sale Date
Jul 18, 2002

Property Information

Block91
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage2.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,300
51%
Improvement Value:$187,800
49%
Total Assessment$382,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,063+3.3%
2024$11,677-0.1%
2023$11,688+2.5%
2022$11,406+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$277,500
DeedBook 4334, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1950