Skip to content

1641 Reed RdPennington, NJ 08534

Built 1925

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Aug 28, 2017

Property Information

Block91
Lot25.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,730
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,500
40%
Improvement Value:$246,900
60%
Total Assessment$411,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,988+3.3%
2024$12,572-0.1%
2023$12,585+2.7%
2022$12,253+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$407,000

From:

To:

Sq Ft2,730DeedBook 6299, Page 685Recorded9/11/2017

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 5468, Page 80

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 2774, Page 319

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 2439, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1925