Skip to content

500 North Road(Unit C01)Pennington, NJ 08534

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$482,347
Last Sale Date
Jan 10, 2020

Property Information

Block91
Lot3.11
QualifierC01
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningOP
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13+6.3%
2024$12-99.3%
2023$1,707+2.5%
2022$1,666+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$482,347
DeedBook 6395, Page 1839Recorded2/5/2020