Skip to content

1657 Reed RdPennington, NJ 08534

Built 1934

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 1999

Property Information

Block91
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,397
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,400
59%
Improvement Value:$130,200
41%
Total Assessment$317,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,027+3.3%
2024$9,706-0.1%
2023$9,715+2.5%
2022$9,480+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1934