Skip to content

1543 Reed RdPennington, NJ 08534

Public Property

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 19, 2000

Property Information

Block91
Lot33.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningSI
Sq Footage---
Acreage3.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$4,815+4.3%
2002$4,615+0.4%
2001$4,597+1.2%
2000$4,543
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 3976, Page 117