Skip to content

1585 Reed RdPennington, NJ 08534

Built 1984

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 30, 2008

Property Information

Block91
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF 1UG
Dwellings1
ZoningSI
Sq Footage2,320
Acreage1.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,800
39%
Improvement Value:$304,800
61%
Total Assessment$499,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,772+3.3%
2024$15,268-0.1%
2023$15,283+2.5%
2022$14,913+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5855, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1984