Skip to content

106 Wash Cross Penn RdPennington, NJ 08534

Built 1964

Last Sale Date
Jan 10, 2017

Property Information

Block91
Lot6.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,590
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,500
67%
Improvement Value:$30,600
33%
Total Assessment$92,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,908+3.3%
2024$2,815+5.8%
2023$2,661+2.5%
2022$2,597+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964