Skip to content

5 Clark CourtTitusville, NJ 08560

Built 1989

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Dec 28, 2016

Property Information

Block92.01
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2SF 3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,617
Acreage4.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,000
39%
Improvement Value:$451,000
61%
Total Assessment$745,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,520+3.3%
2024$22,767-0.1%
2023$22,790+2.5%
2022$22,238+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,617DeedBook 6273, Page 315Recorded1/9/2017

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 3084, Page 269

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 2513, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1989