Skip to content

1 Grenloch DrTitusville, NJ 08560

Built 1965

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Aug 28, 1987

Property Information

Block92.02
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,464
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
33%
Improvement Value:$335,800
67%
Total Assessment$498,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,731+5.1%
2024$14,968-0.1%
2023$14,983+2.5%
2022$14,621+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 2413, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1965