Skip to content

305 Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Mar 29, 2021

Property Information

Block92.02
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,731
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,100
42%
Improvement Value:$212,800
58%
Total Assessment$366,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,583+5.8%
2024$10,953-0.1%
2023$10,963+2.5%
2022$10,698+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,731DeedBook 6439, Page 544Recorded4/29/2021

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6439, Page 544

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 4423, Page 47

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 2383, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1972