Skip to content

329 Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 1930

Last Sale Date
Dec 13, 2010

Property Information

Block92.02
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,727
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,500
53%
Improvement Value:$137,100
47%
Total Assessment$291,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,206+6.4%
2024$8,652-0.1%
2023$8,660+4.5%
2022$8,283+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930