Skip to content

27 State Park DrTitusville, NJ 08560

Built 1958

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 27, 2014

Property Information

Block92.02
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,752
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,200
61%
Improvement Value:$140,700
39%
Total Assessment$360,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,394+6.9%
2024$10,656-0.1%
2023$10,667+2.5%
2022$10,409+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 6196, Page 1854Recorded7/8/2014

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 3500, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1958