Skip to content

327 Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 23, 2009

Property Information

Block92.02
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,261
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,200
43%
Improvement Value:$217,000
57%
Total Assessment$380,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,003+5.7%
2024$11,359-0.1%
2023$11,370+2.5%
2022$11,095+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 2485, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1930