Skip to content

9 State Park DrTitusville, NJ 08560

Built 1964

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 24, 2014

Property Information

Block92.02
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,116
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,200
55%
Improvement Value:$206,900
45%
Total Assessment$458,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,462+6.1%
2024$13,627-0.1%
2023$13,640+2.5%
2022$13,310+9.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 6189, Page 1809

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 6189, Page 1809Recorded3/24/2014

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5899, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1964