Skip to content

1 State Park DrTitusville, NJ 08560

Built 1960

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 17, 2020

Property Information

Block92.02
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,052
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,700
59%
Improvement Value:$160,900
41%
Total Assessment$392,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,394+6.6%
2024$11,625-0.1%
2023$11,636+2.5%
2022$11,355+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,052DeedBook 6426, Page 1126Recorded1/6/2021

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 4460, Page 58

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 2492, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 1960