Skip to content

11 Continental LaneTitusville, NJ 08560

Built 1966

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block92.03
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,168
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,700
53%
Improvement Value:$196,100
47%
Total Assessment$420,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,285+6.4%
2024$12,487-0.1%
2023$12,499+2.5%
2022$12,197+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft2,168DeedBook 6432, Page 1912Recorded3/4/2021

Property Sale

Sale
$361,600

From:

To:

Sq Ft2,168DeedBook 6268, Page 1357Recorded11/18/2016

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 5440, Page 27

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 4615, Page 222

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4372, Page 159

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3603, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1966