Skip to content

10 George Washington DrTitusville, NJ 08560

Built 1995

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
May 2, 2017

Property Information

Block92.04
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,641
Acreage2.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,900
52%
Improvement Value:$241,000
48%
Total Assessment$497,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,719+5.9%
2024$14,843-0.1%
2023$14,858+5.0%
2022$14,149+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,641DeedBook 6284, Page 639Recorded5/8/2017

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 6155, Page 1956

Property Sale

Sale
$299,710
DeedBook 2928, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1995