Skip to content

12 State Park DrTitusville, NJ 08560

Built 1980

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 6, 1996

Property Information

Block92.04
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,968
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,200
59%
Improvement Value:$158,500
41%
Total Assessment$386,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,208+6.7%
2024$11,445-0.1%
2023$11,456+2.5%
2022$11,179+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3116, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1980