Skip to content

18 Nathaniel Green RdTitusville, NJ 08560

Built 1992

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jan 12, 2012

Property Information

Block92.05
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,786
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,800
47%
Improvement Value:$294,200
53%
Total Assessment$559,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,648+5.6%
2024$16,710-0.1%
2023$16,727+2.5%
2022$16,322+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 6136, Page 785

Property Sale

Sale
$300,500
DeedBook 2746, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1992