Skip to content

25 Continental LaneTitusville, NJ 08560

Built 1971

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Sep 27, 2019

Property Information

Block92.05
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,682
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,700
46%
Improvement Value:$264,800
54%
Total Assessment$492,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,548+5.9%
2024$14,678-0.1%
2023$14,692+2.5%
2022$14,337+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$449,000
Sq Ft2,682DeedBook 6382, Page 1509Recorded9/30/2019

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,682DeedBook 6235, Page 1294Recorded12/8/2015

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 4351, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1971