Skip to content

21 Continental LaneTitusville, NJ 08560

Built 1970

Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
Jul 19, 2017

Property Information

Block92.05
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,136
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,200
57%
Improvement Value:$171,200
43%
Total Assessment$396,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,514+6.6%
2024$11,741-0.1%
2023$11,753+2.5%
2022$11,468+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$432,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 6293, Page 1145Recorded7/24/2017

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 4465, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1970