Skip to content

4 Nathaniel Green RdTitusville, NJ 08560

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block92.05
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,138
Acreage0.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,200
58%
Improvement Value:$178,200
42%
Total Assessment$420,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,272+6.4%
2024$12,475-0.1%
2023$12,487+4.6%
2022$11,943+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft2,138DeedBook 6597, Page 310Recorded7/14/2025

Property Built

Built

Year Built: 1985