Skip to content

6 Nathaniel Green RdTitusville, NJ 08560

Built 1985

Last Sale Price
$487,000
Last Sale Date
Sep 25, 2008

Property Information

Block92.05
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,128
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,700
56%
Improvement Value:$189,700
44%
Total Assessment$432,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,651+6.3%
2024$12,841-0.1%
2023$12,854+2.5%
2022$12,543+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$487,000
DeedBook 5934, Page 113

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3122, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1985