Skip to content

12 Nathaniel Green RdTitusville, NJ 08560

Built 1984

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block92.05
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,128
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,200
59%
Improvement Value:$168,300
41%
Total Assessment$410,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,959+6.5%
2024$12,172-0.1%
2023$12,184+4.7%
2022$11,642+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 6325, Page 1844Recorded5/9/2018

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3070, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1984