Skip to content

1214 Bear Tavern RdTitusville, NJ 08560

Built 1958

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block92.06
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,304
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,900
57%
Improvement Value:$149,000
43%
Total Assessment$349,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,046+6.7%
2024$10,357-0.1%
2023$10,367+6.9%
2022$9,698+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,304DeedBook 6407, Page 130Recorded6/30/2020

Property Sale

Sale
$163,203
Sq Ft1,304DeedBook 6392, Page 949Recorded1/3/2020

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5262, Page 231

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 2826, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1958