Skip to content

7 Reigate WayTitusville, NJ 08560

Built 1969

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jun 8, 2021

Property Information

Block92.07
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,941
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,200
56%
Improvement Value:$177,700
44%
Total Assessment$399,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,625+6.6%
2024$11,848+2.7%
2023$11,542+4.8%
2022$11,012+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,941DeedBook 6445, Page 79Recorded6/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1969