Skip to content

14 Continental LaneTitusville, NJ 08560

Built 1969

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 29, 1985

Property Information

Block92.07
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,577
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,200
49%
Improvement Value:$244,000
51%
Total Assessment$478,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,097+6.0%
2024$14,241-0.1%
2023$14,255+2.5%
2022$13,910+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2316, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1969