Skip to content

433 Penn Titusville RdTitusville, NJ 08560

Built 1950

Last Sale Price
$682,500
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block92.10
Lot19.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description1SF/2UG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,291
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,600
30%
Improvement Value:$421,100
70%
Total Assessment$601,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,996+4.9%
2024$18,110+3.4%
2023$17,513-8.2%
2022$19,083+279.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$682,500
Sq Ft3,291DeedBook 6432, Page 1411Recorded3/3/2021

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,490DeedBook 6293, Page 1291Recorded7/25/2017

Property Sale

Sale
$265,900
DeedBook 4999, Page 101

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3503, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1950