Skip to content

368 Penn Titusville RdPennington, NJ 08534

Built 2002
Farm (Regular)

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block92
Lot1.042
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG/6OB
Dwellings2
ZoningVRC
Sq Footage5,093
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
34%
Improvement Value:$526,800
66%
Total Assessment$801,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,313-8.0%
2024$27,504-0.1%
2023$27,531+0.0%
2022$27,531
Property History

Property Sale

SaleMulti
$990,000
Sq Ft5,093DeedBook 6466, Page 1809Recorded12/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 2002