Skip to content

5 Independence WayTitusville, NJ 08560

Built 1989

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Feb 17, 1993

Property Information

Block92
Lot10.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2SF 3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,199
Acreage2.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,600
41%
Improvement Value:$378,100
59%
Total Assessment$638,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,914+3.3%
2024$19,269-0.1%
2023$19,288+2.5%
2022$18,815+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 2673, Page 120

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 2584, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 2438, Page 627