Skip to content

1 Hart CourtTitusville, NJ 08560

Built 1988

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Jun 7, 2024

Property Information

Block92
Lot10.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2SF3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,642
Acreage3.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,000
37%
Improvement Value:$482,600
63%
Total Assessment$761,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,044+3.3%
2024$23,274-0.1%
2023$23,297+2.5%
2022$22,734+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft3,642DeedBook 6561, Page 1060Recorded7/12/2024

Property Sale

Sale
$880,000
DeedBook 5355, Page 44

Property Sale

Sale
$482,000
DeedBook 2477, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1988