Skip to content

5 Hart CourtTitusville, NJ 08560

Built 1996

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block92
Lot10.08
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,140
Acreage2.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,200
40%
Improvement Value:$381,100
60%
Total Assessment$632,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,962+3.3%
2024$19,323-0.1%
2023$19,342+4.6%
2022$18,498+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft3,140DeedBook 6224, Page 536Recorded7/27/2015

Property Sale

SaleMulti
$490,370
DeedBook 3103, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 2891, Page 188