Skip to content

2 Hart CourtTitusville, NJ 08560

Built 1989

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Dec 23, 2009

Property Information

Block92
Lot10.12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2SF3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,126
Acreage3.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,200
34%
Improvement Value:$526,800
66%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,256+3.3%
2024$24,448-0.1%
2023$24,472+2.5%
2022$23,880-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 6033, Page 744

Property Sale

Sale
$799,000
DeedBook 5725, Page 17

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 2504, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1989