Skip to content

17 Independence WayTitusville, NJ 08560

Built 1990

Last Sale Price
$846,150
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block92
Lot10.13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2SF3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,444
Acreage2.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,000
31%
Improvement Value:$571,700
69%
Total Assessment$828,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,162+3.3%
2024$25,325-0.1%
2023$25,350+2.5%
2022$24,737+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$846,150
Sq Ft4,444DeedBook 6484, Page 1551Recorded5/9/2022

Property Sale

Sale
$745,000
DeedBook 4330, Page 63

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 3383, Page 206

Property Sale

Sale
$573,420
DeedBook 2519, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1990