Skip to content

21 Independence WayTitusville, NJ 08560

Built 1991

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block92
Lot10.15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2SB3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,053
Acreage2.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,800
32%
Improvement Value:$553,200
68%
Total Assessment$810,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,572+3.3%
2024$24,754-0.1%
2023$24,778+3.7%
2022$23,886+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft5,053DeedBook 6497, Page 1066Recorded8/24/2022

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 2568, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1991