Skip to content

20 Independence WayTitusville, NJ 08560

Built 1990

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Dec 6, 1999

Property Information

Block92
Lot10.24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2SF3AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,750
Acreage3.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,800
31%
Improvement Value:$594,200
69%
Total Assessment$865,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,308+3.3%
2024$26,434-0.1%
2023$26,460+2.5%
2022$25,820-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 3735, Page 169

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 2555, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1990