Skip to content

14 Independence WayTitusville, NJ 08560

Built 1989

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Oct 21, 2022

Property Information

Block92
Lot10.28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2SB3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage6,017
Acreage4.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,300
36%
Improvement Value:$555,200
64%
Total Assessment$873,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,576+3.3%
2024$26,694-0.1%
2023$26,720+5.5%
2022$25,337+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft6,017DeedBook 6505, Page 1695Recorded11/3/2022

Property Sale

Sale
$837,500

From:

To:

Sq Ft6,016DeedBook 6222, Page 71Recorded7/1/2015

Property Sale

Sale
$524,500
DeedBook 2715, Page 260

Property Sale

Sale
$502,600
DeedBook 2493, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1989