Skip to content

4 Hopkinson CourtTitusville, NJ 08560

Built 1986

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Jun 9, 2005

Property Information

Block92
Lot11.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,877
Acreage2.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,000
61%
Improvement Value:$209,800
39%
Total Assessment$535,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,915+3.3%
2024$16,374-0.1%
2023$16,390+2.5%
2022$15,994+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000
DeedBook 5084, Page 190

Property Sale

Sale
$567,000
DeedBook 4632, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1986