Skip to content

326 Penn Titusville Rd(Block 92 Lot 2.011)Pennington, NJ 08534

Built 1970
Farm (Regular)

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block92
Lot2.011
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG 6OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,408
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,900
65%
Improvement Value:$140,600
35%
Total Assessment$403,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,048-37.6%
2024$20,904+64.3%
2023$12,722+2.5%
2022$12,415+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$680,000
Sq Ft4,408DeedBook 6428, Page 887Recorded1/28/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$555,500
DeedBook 6212, Page 1164

Property Built

Built

Year Built: 1970