Skip to content

422 Penn Titusville RdTitusville, NJ 08560

Built 2000

Last Sale Price
$633,000
Last Sale Date
Jan 1, 2019

Property Information

Block92
Lot52.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,282
Acreage1.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,700
51%
Improvement Value:$296,300
49%
Total Assessment$610,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,258+3.3%
2024$18,642-0.1%
2023$18,660+2.5%
2022$18,209-5.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$633,000

From:

To:

Sq Ft3,282DeedBook 6355, Page 708Recorded1/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$392,000
DeedBook 3739, Page 60