Skip to content

420 Penn Titusville RdTitusville, NJ 08560

Built 1999

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block92
Lot52.07
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,839
Acreage1.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,300
50%
Improvement Value:$312,100
50%
Total Assessment$624,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,712+3.3%
2024$19,082-0.1%
2023$19,100+2.5%
2022$18,638+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000
Sq Ft2,839DeedBook 6469, Page 730Recorded1/3/2022

Property Sale

Sale
$371,122
DeedBook 3566, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1999